Nahrávam...

« Všetky Podujatia

  • Toto podujatie už prebehlo
sep 7

IVAN POPOVIČ — Skaderuka-skadenoha

07.09.2023 - 30.11.2023

Ivan Popovič - Skaderuka-skadenoha

Samozrejme, že ho poznáte! To je ten, čo vytvoril pre (svoj) animovaný seriál Hlavičkove rozprávky postavu maliara (tiež Hlavičku), ktorý priamo na obrazovke maľoval vílu Lomničku a vílu Slabejku! Vymyslel im tváre, obliekol ich do smiešnych šiat a rozpohyboval. Ich vety sa dodnes citujú v kamarátskych doťahovačkách – pamätáte sa? „Citrón je skutočne kyslý, ale zato v ňom žijú dobré vitamíny!“ Haha. Ale nielen to. Svojimi rukatými-nohatými a najmä uchechtanými postavičkami ilustroval množstvo knižiek pre deti – napríklad takých Panpulónov od Miroslava Válka, Kvet Alfabet od Ľubomíra Feldeka, Magdalénku a škriatkov od Libuše Friedovej a aj vlastné knihy pre dospelých ako Ezra, Utešiteľ žien a Žena cez palubu, alebo (e)PIGRAMY s Erikom Ondrejičkom.
Ivan Popovič dal hrdinkám a hrdinom svojich knižiek alebo časopiseckých sérii, hm… najmä poznateľnosť. Pozriete sa na ne a na nich a presne viete, kto ich vytvoril. Podobajú sa na seba. Podobne sa obliekajú, ich pohyby majú presnú, až šablónovú štylizáciu, skeče sa opakujú v rôznych variáciách. Ale pozor – žiadna nuda. Obrázky navzájom komunikujú, akoby skákali z knižky do časopisu a do ďalšej knižky.
Ich príbeh sa tak nikdy nekončí – vždy si nás zavolajú do ďalšieho: „Pozrite sa! Tu sme!“

Veď prečo by sa mal meniť? Tá poznateľnosť predsa funguje: reagujeme na ňu (my čitatelia a čitateľky) na prvú dobrú, vždy keď zachytíme známy ťah (v prípade Ivana Popoviča je to čierna linka, tú neopúšťa nikdy, často s ňou pracuje „jedným ťahom“), ponáhľame sa pozrieť, čo si pre nás autor opäť pripravil. Nie je to nová technika. Pracuje s ňou množstvo svetových autorov: naozaj by ste chceli stále „niečo iné“ od Charlesa M. Schulza, ktorý vytvoril Snoopyho, alebo od Jeana-Jacquesa Sempého, ktorý roky plnil časopisy patáliami malého Mikuláša, či od Alberta Uderzoa s jeho desiatkami dielov Asterixa a Obelixa?
Tak príďte! Stojí za to – vidieť tie ilustrácie „naživo“, na stenách TOTO! je galéria.

Utorok a streda: 15:00 — 19:00 hod.
Štvrtok: 9:00 — 12:30 hod. | 13:30 — 16:00 hod.
alebo na zavolanie | vstupné zadarmo

Zavolajte alebo napíšte: [email protected]

Miloš Kopták — 0907 706 081
Mária Rojko — 0907 282 944
Ida Želinská — 0903 373 428

TOTOe pozvanka Popovic Ivan

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Podrobnosti

Začiatok:
07.09.2023
Koniec:
30.11.2023
Kategórie:
, , ,

Miesto podujatia

TOTO! je galéria
Moskovská 29
Bratislava, 811 08 Slovenská republika
+ Mapa Google
Phone
0907 282 944
Zobraziť webstránku

Odpovede