Nahrávam...

« Všetky Podujatia

dec 7

Barbara Horáková Fehérová: a/typik – výstava inkluzivní módy

07.12.2023 - 11.03.2024

Barbara Horáková Fehérová: a/typik - výstava inkluzivní módy

Výstava uvede inkluzivní módu, která nerozlišuje těla na normální a „ta druhá“. Představí oděv pro všechny. Handicap, vnější a vnitřní odlišnosti či radikálně etický přístup k oděvnímu průmyslu není překážkou, ale cestou, kterou se má móda dnes ubírat. a/typik hledá kůži, kterou nosíme, oděvy, které sednou každému*é bez rozdílu, přizpůsobuje se individuálním potřebám, aby vytvořil oblečení pro celou škálu komunit, bez ohledu na konfekční velikost, normu zdravých a nezdravých těl, gender či společenský status. 5 na míru šitých kostýmů, 5 příběhů a společné hledání oblečení – kůže, ve které jsme tím, kým skutečně jsme a kým se chceme stát.

„Barbara Horáková Fehérová představí specifickou kolekci a/typik, kterou připravovala, navrhovala a realizovala během posledních dvou let. Každý oděv má svého nositele*ku, každý je nezaměnitelným originálem, vizuálně i obsahově srostlým se svým majitelem*kou. Důležitým inspiračním impulsem bylo osobní, lidské sblížení se s touto komunitou, sdílení zkušeností, jejich otevřená vyznání,“ přibližuje garant výstavy Marian Meško, akademický malíř.

a/typik dokumentárním přístupem zachycuje zkušenosti a témata participantů*tek a nechává zaznít jejich hlas, různě perspektivy na módu, odlišnosti a vizáž, založené na estetice kůže, křehkosti a aktivismu.

„Myslím, že je důležité se někdy necítit ve své kůži dobře, protože to znamená, že tě postkapitalismus úplně neasimiloval. V tomto smyslu je oprávněné, že se mnozí z nás necítí ve vlastní kůži pohodlně, protože svět kolem nás má problémy a my je vnímáme a snažíme se něco změnit. Pokud bychom se stále cítili pohodlně, už by nebylo co měnit, nebo bychom už ani neviděli, kde je problém,“ vysvětluje participant Kryštof, student a ekoaktivista.

Některé*ří odmítají nové oblečení, jiné*í hledají speciální oblečení kvůli zdravotnímu postižení, další způsob, jak vytvořit oblečení jinak, v souladu s ekologickými hodnotami, patchworkem naruby, a přijmout vlastní estetiku mimo rodové krabičky. Jedná se o oblečení, které chrání, které je pevné, haptické, neviditelné, roztrhané, praktické, není oděvem, ale artefaktem, vlastní značkou. Oděv obvykle skrytý pod šaty, dotek, který nezraňuje, co se stará o těla vnější i vnitřní.

„Je to už dávno, co jsem se naposledy zamýšlela nad tím, čím by mi oblečení mohlo vyhovovat. Většinou se přizpůsobuji společenskému tlaku, názorům a je to pro mě tak automatické, že si to ani neuvědomuji. Hlavně co se týká barev, které jsem nikdy neviděla a také se často u oblečení ptám na názor okolí. Myslím, že až příliš často. Jsem ráda, že při tomto projektu o tom nemusím přemýšlet a můžu se zaměřit na vlastní potřeby,“  říká Kamila, hudebnice a žurnalistka se zrakovým postižením.


Barbara Horáková Fehérová 
je mladá slovenská kostýmní výtvarnice žijící v Praze. V rámci kostýmů se zaměřuje na propojení společenského a imaginativního, zdůrazňuje ekologický aspekt výroby oděvů, zaměřuje se na individuální přístup k oděvu, hercům, modelkám i spolupráci v oblasti konceptuálního umění. V současnosti pracuje na kostýmových, scénických a produkčních návrzích pro divadlo, film, reklamu a happeningy. Spolupracovala na výrobě českých a zahraničních filmů a seriálů (Zátopek, American Experience, Na střeše a dalších), je členkou Kreativního sdružení Otise Lauberta. Vede oděvní značku baaa, ve které navrhuje a šije personalizované oděvy na míru z udržitelných a deadstockových materiálů.
Výstavu a/typik dále spoluvytvářela dramaturgyně a režisérka Ema Kovalčíková, fotografka a hudebnice Adriána Vančová a pět participantek*ů.

Podrobnosti

Začiatok:
07.12.2023
Koniec:
11.03.2024
Kategória:
Webstránka:
https://bratislava.czechcentres.cz/program/atypik

Miesto podujatia

České centrum Bratislava / Český dům
Prepoštská 6
Bratislava, Slovenská republika 814 99 Slovenská republika
+ Mapa Google
Phone
+421 254 418 215
Zobraziť webstránku

Odpovede