Lenka Hamšíková
Lenka Hamšíková

Očista - Zuzana Piussi

dokumentárny film

Filmová zóna

filmové premietanie

12:35 - 13:50 

Filmová zóna

beseda

14:00 - 15:00

Je na Slovensku spravodlivosť naozaj pre všetkých?

Film Očista sleduje zblízka príbeh snahy o očistu justície a započatie jej reformy, ktorá by mala viesť k naplneniu spravodlivosti. Korupcia v justícii nie je len abstraktný pojem, tretia moc môže spôsobiť aj ničenie ľudských životov, šikanu alebo obrovské majetkové transfery.

Film reflektuje dva výnimočné prípady konfrontácie s justíciou. Sleduje časozberný prípad obyčajnej ženy, ktorá je žalovaná o 300.000 eur za to, že údajne poškodila dobré meno privatizéra fabriky, v ktorej robila celý život.

V druhom prípade bol diabolskou hrou odstavený najvyššie postavený Slovák v NATO. A to všetko po rokoch, keď väčšina sudcov o problémoch v justícii mlčala a mnohí sa aj podieľali na jej zlyhávaní. Zmena politických pomerov priniesla nádej na zlepšenie a očistu justície. No nič nie je čiernobiele a dráma zápasu nie je vopred rozhodnutá.

Besedy sa zúčastní aj dlhoročný aktivita Marek Boka, ktorého veľkou snahou je očista východného Slovenska od mafie. Tejto téme sa venuje aj v Zemlínskom dialógu.

BESEDA: Po filme sa bude konať beseda so zaujímavými hosťami, ktorí sú v úzkom prepojení s témou spravodlivosti a vo svojom živote ju majú postavenú na významnej priečke svojich hodnôt. Beseda bude moderovaná.

HOSTIA: Pavel Macko (bývalý slovenský generál), Katarína Javorčíková (sudkyňa), Marek Boka (aktivista)