Lenka Hamšíková
Lenka Hamšíková

Foto výstava "EXODUS.REPORT" - Janka Rajcová

fotografka

galéria

foto výstava

9:00 - 21:00

24. februára 2022 v skorých ranných hodinách zaútočilo Rusko na Ukrajinu. Za prvý týždeň viac ako milión utečencov z Ukrajiny prekročilo hranice do susedných krajín, vrátane Slovenska. UNHCR predpokladalo, že z Ukrajiny môžu utiecť odhadom až 4 milióny ľudí. Z jej údajov vyplýva, že krajinu už opustilo 13 081 621 ľudí (posledná aktualizácia 20. septembra 2022), väčšina z nich sú ženy s deťmi. 

Na Slovensko ich prišlo takmer 800-tisíc, takmer 95-tisíc ich požiadalo o status utečenca. To sú len čísla… 

Cieľom dokumentárneho projektu EXODUS.REPORT je dať týmto číslam tvár a hlas. Autorka používa fotoaparát ako nástroj na objavovanie, vstupenku do vnútorných svetov, nástroj na zmenu.

Jana Rajcová je publicistka a dokumentárna fotografka. Dokumentárnu fotografiu a fotožurnalistiku vyštudovala na University of Westminster, Londýn, Veľká Británia.

Hlavnými témami naprieč jej tvorbou sú témy ľudskosti, náboženstva alebo životného prostredia. Vytvára rámec pre dialóg a zamyslenie sa ľudí nad dôsledkami svojich rozhodnutí, činov a podnecuje kritické myslenie diváka.

Od začiatku vojny Jana Rajcová dokumentuje príbehy ľudí, ktorí pred Putinovou vojnou ušli a našli útočisko na Slovensku. Vytvára portréty jednotlivých utečencov, pričom jednotlivé portréty sú priame, osoby sú zobrazované ľudsky, so snahou prinavrátiť im dôstojnosť.

Nezobrazuje slzy, ani nezahojené jazvy na tvári.
Zobrazuje ľudí tak, ako ich vidí – stratených, neistých a
vystrašených. Týmto spôsobom sa snaží vyvolať v divákovi empatiu. Okrem portrétov zbiera jednotlivé príbehy svedkov ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine a vytvára tak historické svedectvo o vojne na Ukrajine. Jej cieľom je vytvoriť 100 portrétov a spísať 100 príbehov, ktoré následne publikuje na stránke www.exodus.report. 

10 portrétov a príbehov z projektu bude vystavených na festivale ART OF SLOVAKIA.